Kachna na medu a zázvoru

Nejen ovocem a zeleninou je člověk živ a zdráv a proto Vám přinášíme i recept na přípravu kachny na medu a zázvoru. Kachna sama o sobě je chutná, ale pokud k ní přidáte med a zázvor, stává se z ní vyloženě lahůdka. Neváhejte a pusťte se do pečení.

Kachna na medu a zázvoru

Ingredience:

1 celá kachna
100 g lučního medu
2 dl polosuchého bílého vína
100 g zázvoru 
2 špetky kmínu sůl a pepř  
 

Postup:

Kachnu očistíme, omyjeme a osušíme. Sůl důkladně vetřeme do masa i zevnitř, okořeníme pepřem a kmínem. Zázvor nastrouháme na jemném struhadle, dáme do lisu na česnek a ještě prolisujeme. Prolisovaný zázvor smícháme s medem a směsí potřeme celou kachnu. Vložíme do pekáče, podlijeme horkou vodou a vložíme do vyhřáté trouby. Zprudka pečeme odklopenou kachnu při 200 stupních po dobu 20 minut, pak přiklopíme druhým pekáčem nebo alobalem a pečeme asi 2 hodiny na 165 stupňů. V průběhu pečení maso přeléváme výpekem. Ke konci pečení odklopíme, zvýšíme teplotu a dopečeme kůrčičku dozlatova.

Anketa

Ohodnoťte jako ve škole "Kachnu na medu a zázvoru"

1 (77)
31%

2 (43)
17%

3 (41)
17%

4 (43)
17%

5 (44)
18%

Celkový počet hlasů: 248

Diskusní téma: Kachna na medu a zázvoru

Datum: 07.06.2018

Vložil: Albertidoca

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate related is a vital a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years old. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common coming from all varieties of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections from other parts in the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal from the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to determine the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some from the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and will also also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations per week will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to adopt to be sure a proper prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to choose prostate examination one or more times a year.

Přidat nový příspěvek