Zázvor recepty

Zde najdete inspiraci jak naložit se zázvorem. Jak se využívá v kuchyních po celém světě. 

 

Zázvor jako koření

Zázvor je populární koření po celém světě. V Asii se hlavně používá čerstvý kořen zázvoru, oloupaný a poté nastrouhaný nebo nasekaný. Aroma zázvoru je popisováno jako „silné a zahřívající“ s osvěžujícími, dřevitými a sladce citrusovými podtóny. Zázvor je všestranně použitelné koření, které se dobře hodí do omáček i sladkých jídel v různých kuchařských stylech.
 

Ochucování jídel zázvorem

Zázvor se často srovnává s česnekem. Čerstvý zázvor je klíčovou ingrediencí ve spoustě jihoasijských pokrmů. V severní Indii je česnek, zázvor a cibule často rozdrecen společně, tak aby vznikla pasta, která se dále používá při přípravě pokrmů ze zeleniny a masa. V jižní Indii, chilli a kurkuma nahrazují v této zázvorové pastě cibuli. Ne všechny komunity oceňují zázvor. Napříkla Jainsiové považují zázvor za zakázaný spolu s dalšími hlízami a kořeny.
 

Různé úpravy zázvoru

Nakládaný zázvor

Nakládaný zázvor - kousky zázvoru naložené v cukrovém roztoku - je velmi populární součástí sladkých pokrmů v jižní Asii. Čerstvý zázvor je také často nakládán do vinného octa v jihovýchodní Asii. V Japonsku je nakládaný zázvor známý jako „gari“ nebo „beni-shoga“ a jí se společně se sushi.
 

Sušený zázvor

V současnosti se většina zázvoru vyváží v suché formě mletého zázvoru. Je to stejná forma zázvoru, která se používala ve starém Římě a středověké Evropě. V Evropě se zázvor ve středověku používal ve všech možných pokrmech, ale od 18. století se přidával hlavně do pečených pokrmů např. perníku. 
 

Pivo

Zázvorové pivo a nealkoholické nápoje jsou populární v západní Evropě a v Británii. 
 

Limonáda

Zázvorovou limonádu si můžete vyrobit i doma, níže jsou návody na jejich výrobu. Doma vyrobená zázvorová limonáda a vychlazená velmi osvěžující v horkých letních dnech.
 

Ostatní

Se stále vzrůstající popularitou Asijské kuchyně je čerstvý zázvor široce rozšířen a lze jej koupit prakticky v každém obchodě. Doma zázvor uchováváme ve spodní části lednice, kde vydrží čerstvý dlouhou dobu. 
 

Recepty ze zázvoru

Kachna na medu a zázvoru

Kandovaný zázvor

Nakládaný zázvor

Zázvorová limonáda

Zázvorové sušenky

Zázvorové víno

Zázvorový sirup

 

Vaše recepty se zázvorem

Pokud máte nějaký recept se zázvorem a chcete se pochlubit, neváhejte ho nám napsat a my ho zveřejníme.