Zázvor a jeho účinky

Zázvor je jistě přínosem pro naše zdraví a celkově podporuje imunitu organismu. Zázvor obsahuje esenciální oleje, které mu dodávají typickou intenzivní vůni a chuť. Dále obsahuje celou řadu vitamínů (A, B1, B2, C, E ) a minerálních látek (draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, železo). Další z mnoha látek prospěšných našemu zdraví je gingerol, který způsobuje  typickou pikantní chuť zázvoru. Svým chemickým složením je gingerol velmi podobný kapsaicinu, složce, která v chilli papričkách způsobuje pálení.

 

Zázvor při nachlazení

Zázvor se hojně využívá jako prevence a podpora k léčbě proti nachlazení, rýmě, bolesti v krkuchřipce. Nejčastěji se při těchto potížích pije zázvorový čaj
 
 

Protizánětlivé účinky zázvoru

Moderní vědecké výzkumy ukázaly, že zázvor má mnoho terapeutických vlastností, včetně antioxidačních účinků, schopnost bránit tvorbě zánětlivých látek, a dokonce i přímé protizánětlivé účinky (tím podporuje organismus v boji proti rakovině). Může se také žvýkat při bolestech zubů.
 
 

Úleva při zažívacích potížích

Zázvor má dlouhou tradici při léčení problémů a nepříjemných příznaků spojených se zažívacím traktem. V tradiční bylinné medicíně, je zázvor považován za vynikající lék proti nadýmání a proti nucení na zvracení. Také působí jako střevní spasmolytikum - látka, která uvolňuje a uklidňuje střevní trakt.
Při nedávné studii bylo prokázáno, že zázvor je velmi účinný v prevenci příznaků nevolnosti, např. mořské nemoci nebo kinetóze. Zázvor tak může nahradit běžně volně prodejné léky, které zmírňují nevolnost při cestování autem nebo lodí, včetně závratě, zvracení, pocení a pocitu chladu.
 
 

Zmírnění nevolnosti a zvracení během těhotenství

Zázvor se ukázal jako velmi užitecný při nevolnostech a zvraceni v době těhotenství. V nedávno provedené studii došlo k výraznému snížení nevolností a zvracení u 19 z 27 žen v časné fázi těhotenství (méně než 20 týdnů). Na rozdíl od léků proti zvracení, které mohou způsobit vážné poškození plodu, je zázvor velmi bezpečný a k dosažení pozitivních výsledků stačí jen malé množství zázvoru.
Ve studii s celkovým počtem 675 účastníků, publikovanou v dubnu 2005 v časopise, Porodnictví a gynekologie, se potvrdilo, že zázvor je velmi vhodný k snižování k nevolností a zvracení během těhotenství. Zpráva také potvrdila, že zázvor nezpůsobuje žádné významné nežádoucí účinky.
 
 

Úleva od ztuhlých svalů

Horké zázvorové obklady ulevují od bolesti za krkem a uvolňují ztuhlé svaly.
 
 

Zázvor a játra

Pravidelné požívání zázvoru, například ve formě zázvorového čaje, stimuluje játra k detoxikační činnosti.

Zázvor proti migréně

Některé zdroje uvádějí, že zázvor pomáhá od třeštění hlavy a tím napomáhá proti migréně.