Pěstování zázvoru v teráriu u chameleona

 

Podnět k pěstování zázvoru

Při psaní článku o pěstvání zázvoru doma mi toto pěstování přišlo jako nemožné a tak jsem si to chtěl vyzkoušet. Po nějaké době jsme pořídili synovi chameleona a po přečtení všech možných příruček o chování tohoto plaza, jsem došel k názoru, že chameleon má v teráriu ideální podmínky pro pěstování zázvoru.


Příprava na pěstování zázvoru

Další fází k rozhodnutí o pěstování zázvoru jsem zjišťoval, zda není zázvor nějak jedovatý pro chameleona. Od několika zdrojů mi bylo potvrzeno, že zázvor není jedovatý a nemůže chameleonovi ublížit. Poté jsem se zeptal mého šestiletého syna, zda tedy můžu zasadit zázvor do terária. Po kladné odpovědi jsem se vydal do obchodu a koupil jsem zázvor.  


První týden pěstování zázvoru

Po koupi zázvoru jsem uloupl kus o velikosti cca tří cm a zasadil do substrátu v teráriu (směs písku a kokosových vláken). Každý den jsem s napětím čekal, co se bude dít a zda zázvor vyroste nebo se nic nestane. Po čtrnácti dnech se stále nic nestalo a tak jsem začal být dost skeptický.


Třetí týden pěstování zázvoru

Po třech týdnech se to konečně stalo. Zázvor začal růst. Když jsem viděl, že to opravdu funguje a zázvor roste, tak jsem tím byl opravdu nadšen a ihned jsem běžel pro fotoaparát a ihned jsem zázvor vyfotografoval.
 
Zázvor po 3 týdnech v zemiZázvor po 3 týdnech v zemi


Čtvrtý týden pěstování zázvoru

Druhý den po této radostné události jsem byl ještě více překvapen. Zázvor rostl dost rychle, možná rychle jako bambus. Od té doby se s dětmi sázíme, kdy a kam zázvor vyroste. Zázvor opravdu roste jako z vody a za týden přerostl přes první větve. 
 
Zázvor po 4 týdnech v zemi Zázvor po 4 týdnech v zemi
 
 

Pátý týden pěstování zázvoru

Za tři týdny co zázvor vyrašil, stále roste jako z vody a již má dva listy. První list chameloun ochutnal, ale asi mu moc nejede, protože list nesnědl a již listy ani neokusuje. 
 
Zázvor po 5 týdnech v zemi Zázvor po 5 týdnech v zemi
 

Šestý týden pěstování zázvoru

Nyní roste kytka zázvoru cca dva listy za týden. Ze začátku jsem doufal, že chameleon bude pěstovaný zázvor jíst a proto jsem byl rád, že roste tak rychle. Po jeho prvním ochutnání se ho ale chameleon již nedotkl. Zázvor dorostl k místu, kde se chameleon vyhřívá. 
 

Zázvor po 6 týdnech v zemi Zázvor po 6 týdnech v zemi

 

Sedmý týden pěstování zázvoru

Zázvor si stále udržuje svoje tempo růstu - dva listy za týden. Chameleon kytku nejí, ale zázvor se dostal k jeho oblíbené větvi, na které se vyhřívá a tak pěstovaný zázvor zlomil (na foto jsem zázvor narovnal) 
 
Zázvor po 7 týdnech v zemi Zázvor po 7 týdnech v zemi
 

Osmý týden pěstování zázvoru

Po zlomení zázvoru se kytka stále ohýbá. Zatím rostlina vypadá jako bambus nebo jako nějaký druh trávy. Od kořene začíná sílit, snad se zvětšuje i jeho kořen.
 
Rostlina zázvoru po 8 týdnech pěstování
 

Devátý týden pěstování zázvoru

V tomto týdnu se nic zvláštního nepřihodilo a počáteční euforie z něčeho nového již pomalu vyprchává. Tak jsem alespoň vyfotil našeho chameleona "Pumpu", jak sedí na větvi.

Rostlina zázvoru po 9 týdnech pěstování s chameleonem

 

 

Desátý týden pěstování zázvoru

Tak se konečně zase něco děje. K mému překvapení začíná růst další odnož ze zasazeného zázvoru. Tento nový stonek roste pomaleji a zdá se, že bude menší než ten první. 

Rostlina zázvoru po 10 týdnech pěstování detailRostlina zázvoru po 10 týdnech pěstování s chameleonem

 

Dvacátý první týden pěstování zázvoru

Tak se zase po nějaké době začalo se zázvorem dít něco zajímavého a to, že začal pučet nový výhonek v pořadí již čtvrtý. Musí přiznat, že mě celkem zajímá, jak to vypadá pod hlínou, ale bojím se tam podívat.

 Rostlina zázvoru po 21 týdnech pěstování s chameleonemRostlina zázvoru po 21 týdnech pěstování s chameleonem

 

Dvacátý třetí týden pěstování zázvoru

Tento týden se odporoučel první výhonek, který mě před cca pěti měsíci tolik nadchl. Nyní je zázvor zase jen se třemi výhonky.

Rostlina zázvoru po 23 týdnech pěstování s chameleonemRostlina zázvoru po 21 týdnech pěstování s chameleonem

 

Dvacátý pátý týden pěstování zázvoru

Rostlina má stále nové výhonky a již má pět stvolů. Výhonky vyrůstají stále v řadě a nechtějí růst do stran.

Ukázka listů zázvoru po 25 týdnech pěstování s chameleonemRostlina zázvoru po 25 týdnech pěstování s chameleonem

Sedmý měsíc pěstování zázvoru

Náš chameleon již potřeboval nové větve a hlavně novou zem, tak jsme byli nuceni vše z terária odstranit včetně zázvoru a znovu vše naaranžovat. Pro chameleona to bylo dost stresující, jelikož nemá rád kolem sebe pozornost a změny v okolí. Nicméně to bylo nutné a při té příležitosti se mán naskytla příležitost zjistit, jak nám zázvor pod zemí roste. Byl jsem překvapen, jak je kořen zázvoru dlouhý (sázel se cca 1,5 cm dlouhý, nyní 12 cm) a kolik má kořínků. Na druhou stranu jsem byl zklamán tloušťkou. Pro nabytí objemu zázvoru je zapotřebí rostlinu méně zalévat viz náš návod na pěstování zázvoru.

 

Kořen zázvoru po sedmi měsících pěstování s chameleonemKořen zázvoru po sedmi měsících pěstování s chameleonem