Pěstování zázvoru

 

Pěstování zázvoru obecně vyžaduje prostředí s minimálními ročními srážkami 150 cm, teplotou 30°C nebo více, krátké suché časové období a úrodnou zeminu. Časové období od výsadby ke sklizni trvá obvykle 9 měsíců.
 

Rozmnožování zázvoru

Zázvor se jednoduše rozmnožuje oddělením části kořene. Vzrostlé rostliny zázvoru lze rozdělit a znovu zasadit. Opravdu to jde tak snadno, koukněte na naše pěstování zázvoru u chameleona.
 

Pěstování zázvoru u nás

Na přelomu zimy a jara najděte a kupte v obchodě pěkný a čerstvý kořen zázvoru. Vyberte takový zázvor, který má rašící pupen na vrcholu kořene a kořen zázvoru uřízněte nejméně 5 cm od tohoto pupenu. Pokud kořen zázvoru vypadá zaschle je dobré jej přes noc nechat ponořený ve vlažné vodě.
Zasaďte uříznutý kus zázvoru pupenem nahoru do asi 20 cm květináče plného kvalitní zeminy. Květináč umístěte na teplé místo a pravidelně zalévejte. V průběhu pěstování bude pravděpodobně nutné zázvor přesadit do většího květináče – pokud roste obvzláště dobře budete potřebovat květináč s průměrem až 35 cm.
Na podzim omezte zálivku a nechte květináč vysychat, což povzbudí rostlinu zázvoru k vytvoření oddenků. Oddenky zázvoru opatrně vyjměte a použijte dle libosti, třeba na zázvorový čaj.
Dobré pro pěstování zázvoru: stanoviště v polostínu, teplé počasí, vlhkost, kvalitní a vlhká půda
Špatné pro pěstování zázvoru: mráz, přímé slunce, silný vítr, promáčená půda - přelití
 

Jak zasadit kořen zázvoru na zahradu

Sazenice zázvoru

Zázvor můžete také pěstovat na Vaší zahradě. Na jaře si najděte a kupte v obchodě pěkný a čerstvý kořen zázvoru, který má rašící pupen na vrcholu kořene a kořen zázvoru uřízněte cca 5 cm od tohoto pupenu. Pokud kořen zázvoru vypadá zaschle je dobré jej přes noc nechat ponořený ve vlažné vodě.

Sázení zázvoru

Takto připravený zázvor sázíme pupeny těsně pod povrch nakypřené půdy do fóliovníku nebo do skleníku. Zázvor nemá rád zimu, tak raději počkejte až po "zmrzlých". Zázvor nemá rád také přímé slunce, tak pro sázení vybereme místo, kam v létě nesvítí přímé slunce. V průběhu léta dostatečně zaléváme.

Půda musí být bohatá na živiny, schopná zadržovat vlhkost, ale propustná. Velmi důležité je, aby půda byla měkká, kyprá a neobsahovala kameny - oddenky by byly znetvořené.

Sklízení zázvoru

Na podzim omezíme zalévání, zatažené oddenky vybereme a zpracováváme dle našich receptů :-) Přejeme bohatou úrodu.