Chilli a zdraví

Chilli papričky mají také řadu zdravotních účinků. Například mohou pomáhat při zácpě a jsou zdrojem vitamínu C. Jejich záporem je, že při nadměrném množství mohou dráždit zažívací systém.

 

Chilli a dýchací cesty

Při konzumaci jídel okořeněných chilli papričkami se dostavuje palčivý pocit v ústech, oči mohou být plné slz a teče nám z nosu. V některých případech můžou chilli papričky pomoci uvolnit dýchací cesty, protože hlen v dutinách vlivem kapsaicinu řídne.

 

Chilli a vitamin C

Chilli papričky mají vyšší obsah vitaminu C než citrusy. Ale vzhledem k množství, v jakém se konzumují, nejsou velkým přispěvatelem k dennímu příjmu vitaminu C.

 

Chilli a zažívací systém

Dle některých výzkumů podněcují chilli papričky zvýšené vylučování hlenu, které chrání žaludeční stěny proti dráždivým látkám jako je alkohol, různé kyseliny nebo třeba acylpyrin. V mnoha případech ale naopak chilli papričky dráždí žaludek a navíc mohou vyvolávat silné svědění až pálení v oblasti konečníku.

 

Chilli a sliznice

Při přípravě chilli papriček musíme být zvláště opatrní, protože kapsaicin dráždí citlivou pokožku a pokud se dostane do očí je to nesmírně bolestivé.

 

Chilli a endorfiny

Dle jednoho amerického psychologa je záliba v jídlech s chilli papričkami kvůli tomu, že mozek reaguje na pálivou chuť tak, že začne vyplavovat endorfiny, které tiší bolest a ve větším množství vyvolávají příjemné pocity. Tuto teorii podporuje fakt, že v minulosti se s úspěchem léčila chilli papričkami například bolest zubů.